Хиляди протестиращи излязоха пред офиса на президента Юн Сук Йол

...
 
Хиляди протестиращи излязоха пред офиса на президента Юн Сук Йол
Коментари Харесай

Хиляди на протест с призив за оставката на президента на Южна Корея

 
Хиляди протестиращи излязоха пред офиса на президента Юн Сук Йол в южнокорейската столица, присъединявайки се към настояването на опозицията в страната за импийчмънт на водача след изключителното, само че кратковременно въвеждане на военно състояние.

Бъдещето на Юн, закостенял политик и някогашен прокурор, който беше определен за президент през 2022 година, в този момент е доста нестабилно.

Видеозапис онлайн сподели по какъв начин хиляди протестиращи маршируват към офиса на Юн в центъра на Сеул, откакто проведоха протест на площад Гвангвамун.

Южнокорейските опозиционни партии, чиито депутати прескачаха огради и се боричкаха със силите за сигурност, с цел да гласоподават военното състояние, внесоха предложение за импийчмънт на Юн.

Те към момента не са решили по кое време да го подложат на гласоподаване, само че това може да стане още на 6 декември.

Опозицията разполага с огромно болшинство в 300-членния парламент и се нуждае единствено от няколко отцепници от партията на президента, с цел да обезпечи болшинство от две трети, належащо за приемането на предлагането.

Демократическата партия (ДП) е повдигнала и обвинявания за „ протест “ против президента, някои от неговите министри и висши военни и полицейски чиновници - за което може да бъде наложено наказване пожизнен затвор или даже гибел.

Най-големият профсъюз в страната прикани за „ безсрочна обща стачка “, до момента в който Юн не подаде оставка.

Дори водачът на ръководещата партия на Юн дефинира покушението като „ трагично “ и прикани забърканите да бъдат подведени под отговорност.

В телевизионно изказване на 3 декември Юн разгласи военно състояние, като се базира на опасността от Северна Корея и „ антидържавни сили “.

Повече от 280 бойци, някои от които докарани с хеликоптери, дойдоха в Народното събрание, с цел да блокират мястото.

Но 190 депутати не се подчиниха на носещите пушки бойци, с цел да си пробият път в Народното събрание и да гласоподават срещу този ход.

Това не остави на Юн различен избор, с изключение на да отдръпна решението си и да отзове военните в друго телевизионно послание шест часа по-късно.

Съгласно конституцията военното състояние би трябвало да бъде анулирано, когато болшинството в Народното събрание изиска това.

Високопоставени помощници, работещи за Юн, предложиха на 4 декември да подадат всеобщо оставка поради оповестяването на военно състояние.
Източник: skandal.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР